درمان های خانگی برای صدمات زانو

در اینجا با چند روش خانگی برای درمان درد، ورم و سفتی و گرفتگی زانو آشنا خواهید شد.

این روش های درمانی خانگی ممکن است شما را از درد، ورم، سفتی و گرفتگی زانو رها کند.

استراحت کنید و از بخشی از زانو که آسیب دیده و یا درد میکند محافظت کنید. هر فعالیتی که باعث درد و یا آزردگی زانوی شما می شود را تغییر دهید و یا به طور کامل و یا موقتی متوقف کنید. هنگامی که استراحت می کنید یک بالش کوچک را زیر زانوی خود بگذارید.
یخ می تواند درد و ورم را کاهش دهد. برای کم کردن و یا به حداقل رساندن ورم از یخ و یا کیسه ی آب سرد استفاده کنید. به همین منظور از یخ و یا کیسه ی آب گرم هر روز 3 نوبت و یا بیشتر و در هر نوبت 10 تا 20 دقیقه استفاده کنید.
در 48 ساعت بعد از آسیب دیدگی از کارهایی مانند دوش آب گرم، حمام آب گرم، استفاده از کیسه ی آب گرم و مصرف نوشیدنی های الکلی که ممکن است ورم را بدتر کند بپرهیزید.
48 تا 72 ساعت بعد از آسیب دیدگی، اگر ورم از بین رفته بود، به منظور بازگرداندن و حفظ انعطاف پذیری، از گرما و نرمش های ملایم با گرمای مرطوب استفاده کنید. برخی از متخصصان استفاده ی متناوب از گرما درمانی و سرما درمانی را توصیه می کنند.
فشرده کردن و بستن قسمت آسیب دیده و دردناک به کمک باند های کشی می تواند به کمتر شدن ورم کمک کند.
باند پیچی را زیاد سفت نبندید زیرا این کار می تواند باعث ایجاد ورم بیشتری در قسمت پایین منطقه ی آسیب دیده شود. اگر باند را سفت بسته اید، آن را شل کنید. علائمی که نشان می دهند باند را محکم بسته اید عبارتند از: بی حسی، سوزن سوزن شدن، افزایش درد، سرد شدن و یا افزایش ورم در قسمت پایین باند پیچی.
فراموش نکنید که نمی توان از بانداژ انتظار محافظت و تثبیت صدمات زانو را داشت.
اگر فکر می کنید که به بیش از 48 تا 72 ساعت استفاده از باند پیچی نیاز دارید، با پزشک مشورت کنید. ممکن است مشکلات جدی تری وجود داشته باشد.
به کمک یک بالش منطقه ی آسیب دیده و یا منطقه ای که درد می کند را در هنگام استفاده از یخ، نشستن و دراز کشیدن بالا نگه دارید. برای به حداقل رساندن ورم سعی کنید قسمت آسیب دیده را هم سطح و یا بالاتر از قلب خود نگه دارید.
تا زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، فشار را روی زانویی که درد می کند کمتر کنید.
از یک عصا و یا چوبدستی در طرف مقابل زانویی که درد می کند استفاده کنید.
به منظور کمتر کردن وزنی که روی زانوی آسیب دیده می افتد از دو عصا استفاده کنید. شما می توانید برای تهیه ی عصا و چوبدستی به داروخانه ها مراجعه کنید. در صورتی که چوبدستی باعث می شود شما با لنگ زدن راه بروید، توصیه می شود از عصای زیر بغل استفاده کنید.
ماساژ و مالش آرام قسمت آسیب دیده برای کم کردن درد و افزایش گردش خون می تواند مفید باشد. اگر این کار باعث بیشتر شدن درد می شود از انجام آن بپرهیزید.
سعی کنید برای حفظ انعطاف پذیری تمرینات زیر را انجام دهید:
کشش همسترینگ
حرکت کششی دو زانو به سینه
تا زمانی که ورم و درد زانوی شما خوب نشده است از انجام ورزشهایی مانند دویدن، اسکی، اسنوبورد و تنیس اجتناب کنید.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن جریان خون و فرایند ترمیم بافت را کند می کند و درمان را به تاخیر می اندازد.

در صورتی که هر کدام از موارد زیر در حین درمان های خانگی رخ دادند به پزشک مراجعه کنید:

نشانه هایی از به وجود آمدن عفونت
ایجاد بی حسی، سوزن سوزن شدن و یا ضعف
درمان نشدن علائمی مانند درد و ورم به کمک درمان های خانگی
شدید تر شدن علائم و بروز مداوم آنها / شفاجو

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه